Welcome Guest! To enable all features please Login. New Registrations are disabled.

Notification

Icon
Error

Options
Go to last post Go to first unread
Offline Vedran Kesegić  
#1 Posted : Tuesday, May 27, 2014 4:24:40 PM(UTC)
vedran

Rank: Advanced Member

Groups: Član Fotosofije, MobNajFoto

Za fotkanje vjenčanja u prirodi u podne, da li je dobro uzeti dosvjetljivač? Bijeli, srebrni ili zlatni? Veličina od 1m dovoljna? Gdje kupiti?
Nemam s tim iskustva pa me zanima bi li to osjetno pridonijelo kvaliteti snimki. Naravno, jasno mi je da moram imati asistenta da to drži i "gađa" svjetlom.
Recimo, nešto od ovoga: http://www.canosa.com.hr...tirajuci/100519/product/

Edited by user Tuesday, May 27, 2014 4:59:28 PM(UTC)  | Reason: Not specified

Wanna join the discussion?! Login to your Fotosofia Forum forum account. New Registrations are disabled.

Offline Goran Marinov  
#2 Posted : Tuesday, May 27, 2014 6:24:10 PM(UTC)
ggoran

Rank: New member

Groups: Član Fotosofije, Fotosof

Da.
Vidim da su cijene prilično blizu pa bi možda bilo ok imati 5-u-1, no ja sam sve odradio sa 2-u-1 (srebrno i zlatno). Srebrno većinu vremena.
Canosa je ok, ebay je ok. Što se tiče stavljanja, asistent da, ali možeš i biti kreativan u nuždi - koristiti stative, zamoliti mladence da jedno drugom drže ili slično.
Lagan za nositi, jednostavan za upotrebu, jeftin, ne koristi nikakva napajanja - imaš preporuku.
Offline Vedran Petak  
#3 Posted : Tuesday, May 27, 2014 10:53:12 PM(UTC)
Friday13

Groups: Asistent na Fotosofiji, Član Fotosofije

Was thanked: 1 time(s) in 1 post(s)
Pravi fotograf uvijek ima dosjetljivač uz sebe jer nikada ne zna što ga čeka na foto sessionu. Veličina nije bitna, bitna je tehnika kako se koristi...hahahaha ;) Naravno da je bolje imati što veću plohu jer je to čista fizika, veća ploha, više odbijenog svjetla. Time dobiješ kraću ekspoziciju pa možeš bolje manipulirati odnosima osvjetljenja objekt-pozadina. Veće plohe bolje i jasnije se vide kao refleksija u oku modela. S većim dosvjetljivačima možes blokirati sunčevo svjetlo koje npr. "ružno " pada na modela te s nekim drugim dosvjetljivačem osvjetliti modela. Kombinacija je 100 ;) Boja dosjetljivaća je opet fizika. Srebrna ploha odbija više svjetla od ostalih, daje veći kontrast.
Bijela daje slabiji kontrast, više detalja u sjeni, slabije odbija svjetlo od srebrnog a zlatni...ja bih ga koristio samo ako fotkam modela u zalazak sunca. Da improviziram to žuto svjetlo od zalaska sunca i "bacim" na modela. Modeli 5 u 1 su jako dobra fora i kupiš ga preko oglasnika, polovnog, 180x120cm, cca 350kn. I kod dosjetljivaća vrijedi ono pravilo, koliko para-toliko muzike. Kineski su ok ali ćini mi se da za razliku od brendiranih, imaju manji sjaj i kvaliteta materijala je upitna tj. šavovi mogu popucati od rastvaranja i zatvaranja( mehaničko habanje materijala). A za asistenta, imaš sistem sa stalkom i držačem dosvjetljivča ili zamoliš nekoga da ti pridrži npr. kumovi, roditelji ili prijatelji. Eto, nadam se da sam ti pojasnio malo o tome a sve ostalo je samo praksa. Želim ti dobro svjetlo ;)

Edited by user Tuesday, May 27, 2014 10:53:48 PM(UTC)  | Reason: Not specified

Offline Darjan Grilec  
#4 Posted : Wednesday, May 28, 2014 10:53:43 PM(UTC)
darjan

Groups: Član Fotosofije

Imam 2 komada, 5 u 1, 110cm i plaćeni su 80kn i 115kn na ebay-u. Preporučam u svakom slučaju i nudim posudbu ako želiš :)
Offline Vedran Kesegić  
#5 Posted : Wednesday, July 02, 2014 6:04:59 PM(UTC)
vedran

Puno hvala obojici! Svakako bih ga volio probati pa ću baciti PM.
Offline Kristinka Baglama  
#6 Posted : Tuesday, July 22, 2014 2:42:53 AM(UTC)
kiki

Groups: Član Fotosofije, Fotosof, MobNajFoto

Dosvjetljivač? Da! Uvijek! :)
Offline Igor Brautović  
#7 Posted : Thursday, July 24, 2014 11:22:45 PM(UTC)
Igor Brautovic

Groups: Član Fotosofije, Fotosof, MobNajFoto

Was thanked: 6 time(s) in 6 post(s)
odsada pa nadalje i ubuduće, dosvjetljivač je poželjan za svjetlo, the light ili il luce :)

Edited by user Thursday, July 24, 2014 11:23:58 PM(UTC)  | Reason: Not specified

Offline Vedran Kesegić  
#8 Posted : Sunday, August 24, 2014 10:27:33 AM(UTC)
vedran

Kupio sam onaj ogroman (mislim da je 180x120) bijelo/srebrno.
Mislio sam da će biti preveliki, ali uopće nije, zbilja vrijedi što veći to bolji kako kaže imenjak.
Jedino na jakom vjetru bi možda bio praktičniji manji, da me ne odnese :)
Šalim se, veći se savija pri jakom vjetru i ne možeš fokusirati svjetlo, to je razlog.
Ali odličan je zbilja. Koristim samo srebrnu stranu jer bijela po meni ne odbija skoro ništa svjetla, možda je dobra kao pozadina.
Puno hvala na savjetima!
Users browsing this topic
Forum Jump  
You cannot post new topics in this forum.
You cannot reply to topics in this forum.
You cannot delete your posts in this forum.
You cannot edit your posts in this forum.
You cannot create polls in this forum.
You cannot vote in polls in this forum.

Fotosofia theme