Welcome Guest! To enable all features please Login. New Registrations are disabled.

Notification

Icon
Error

Options
Go to last post Go to first unread
Offline Josip Jurinić  
#1 Posted : Tuesday, August 13, 2013 4:53:12 PM(UTC)
Josip.Zd

Rank: Member

Groups: Član Fotosofije

Pozdrav. Treba mi savjet. Prelazim s analogne na digitalnu fotografiju a nisam bas neki strucnjak uhodavam se tek te mi je potreban savjet. Odlucio sam se za nikon i spreman sam potrosit do cetri tisuce i nesto kn . Nisam ljubitelj kupovanja polovne opreme vise vjerujem novome pa cu uzeti novi dslr. Treba mi pomoc jer se nemogu odlucit izmedu d5100 ili d3200 cijenovno su tu negdje . D5100 ima bolji senzor duzu bateriju ekran koji se moze izvlacit podesavat sto uvelike pomaze dok3200 ima malo bolju kvalitetu slike  i vise megapiksela. Citajuci po efotografiji naiso sam da mnogi tvrde da je bolje skuplji objektiv a slabije tijelo nego obrnuto . Ovdje bi dobio standardni kit objektiv 18-55 pa sam razmisljao da uzmen mozda za taj novac D3100 sa dva objektiva u kitu. Hvala na pomoci

Edited by user Tuesday, August 13, 2013 5:00:19 PM(UTC)  | Reason: Not specified

Wanna join the discussion?! Login to your Fotosofia Forum forum account. New Registrations are disabled.

Offline antonia vodanović  
#2 Posted : Friday, August 16, 2013 3:48:02 PM(UTC)
antonia vodanović

Was thanked: 1 time(s) in 1 post(s)
Ja ti koristim nikon d5100, to mi je također prvi dslr i mogu ti reći da sam zadovoljna. Naravno da ima boljih tijela, ali za novce s kojima raspolažaš, mislim da bi ti ovo bio dobar izbor. Budući da si početnik u digitalnoj fotografiji, proći će neko vrijeme dok ne naučiš kako iskoristit njegov maksimum i dok ne poželiš nešto bolje. Gotovo cijela moja galerija je slikana s njim pa ako oćeš poviri, da vidiš kakve rezultate daje. Što se tiče objektiva 18-55 mm s njim nisam bila baš zadovoljna, imala sam ga godinu dana i rijetko ga koristila dok nisam skupila novce za nikkor 18-200 mm, zato što nije baš iskoristiv, daje solidne rezultate, ali ako ti je potreban veći zum požalit ćeš što ga imaš. Definitivno radije uloži u objektive...sad sve ovisi kakvom se fotografijom baviš tj. kakve motive najčešće slikaješ, pa prema tome biraj objektiv. Oprema je preskupa da bi si čovik dozvolio pogreške. Ako te nešto konkretnije zanima slobodno pitaj.
Offline Franjo Starčević  
#3 Posted : Friday, August 16, 2013 7:54:19 PM(UTC)
frastarc

Evo ja isto imam D5100 i D700 (slj tjedan dolazi i D800), i imao sam priliku probati D3100 i mogu ti slobodno reći da je D5100 puno ozbiljniji aparat od 3100 (nije 3200, al ne vjerujem da je neka ekstremna razlika). A za 18-55 ti mogu potvrditi ovo što Antonia kaže, uzeo sam u kitu 18-55 (3 puta sam ga koristio) i još od prije imam 18-200 (to su mi u principu objektivi koji mi kupe prašinu trenutno :) )
Ali 18-200 VR 3,5-5,6 je puno zahvalniji i kvalitetniji od 18-55(i skuplji doduše), Kad malo uđeš u "štos" kupiš si neki 35mm DX 1.8 ili 50mm 1.8, da dobiješ malo "kvalitetniju" sliku, pa ćeš vidjet' kud će te "potrebe" odvesti :)
Također ako te što zanima pitaj, ima nas, netko će već imati nekakav savjet :)
thanks 1 user thanked frastarc for this useful post.
Josip.Zd on 8/17/2013(UTC)
Offline Josip Jurinić  
#4 Posted : Saturday, August 17, 2013 9:34:43 PM(UTC)
Josip.Zd

Puno hvala na korisnim savjetima. Zanima me dosta arhitektura i pejzaz , gradski motivi, te portreti. U planu mi je malu ucit sa kit objektivom nekih mjesec dva dana i onda do tada ustedi ako se uspije i uzeti 50 mm . Zanima me , trenutacno citam od Fizia Fotografija al ipak to je 1988 dosta korisnih stavri ima al treba bi nesto iz ovog stoljeca neka strucna literatura o DSLR . Da uzmen odma sjenilo i filtere za objektiv ? Te imate li koji laksi i ne preskup ruksak preporucit za foto da stane tijelo i dva bjektiv i battery grip i da su sigurni al da i ima mjesta za osobnu prtljagu. Puno vam hvala i oprostite sto vas ovako obasipam pitanjima .

Edited by user Saturday, August 17, 2013 9:45:18 PM(UTC)  | Reason: Not specified

Offline Josip Jurinić  
#5 Posted : Saturday, August 17, 2013 9:37:27 PM(UTC)
Josip.Zd

Antonia vidim da si imala par izlozbi u Zadru a posto sam iz Zadra oces imati jos koju uskoro pa da dodem pogleda ;)
Offline antonia vodanović  
#6 Posted : Sunday, August 18, 2013 12:53:25 AM(UTC)
antonia vodanović

Sjenilo da, a za filtere nemoraš žurit, prvo se malo ispraksiraj s novim fotićem. Koje filtere si mislio uzimat? p.s. kad ih budeš uzimao pripazi na veličinu navoja da se nebi dogodilo da ih odma uzmeš za kit objektiv koji planiraš koristit samo par mjeseci, pa ti kasnije ne budu odgovarali. Ja koristim jednju manju lowepro torbu , jer nemam puno opreme, stane u nju tijelo i dva objektiva, ima i nekih pretinaca sa svih strana u kojima držin filtere, rezervne baterije i ostale gluposti, stanu sve osnovne stvari, koštala je ako se dobro sjećam oko 300 kn prije dvije godine kad sam je kupila. A šta se tiče izložbe, zasad ništa, ako bude bit ćeš pozvan :)
Offline Josip Jurinić  
#7 Posted : Sunday, August 18, 2013 1:16:15 AM(UTC)
Josip.Zd

iskreno nocak sam i svi koji imaju dslr su mi govorili uzmi filtere uzmi obavezno. Pa sam se nadao nekom savjetu. U pon idem po D5100 u ducan pa sam vec nsrucio sjenilo . Preporuku sam dobio da ne trosim puno na to da je to obican komad plastike pa sam s ebaya narucio za tri dollara. Jeli ko ima iskustva s gripovima s ebaya za fotice ? Cini se i meni antonia da cu tako neku torbicu i onda ga u ruksak ubacit jer bi mi dobro doso ruksak s odjelkom za foto i posebno za stvari ali nema veze. Drzim te za rihec i hvala ti na savjetu
Offline Franjo Starčević  
#8 Posted : Sunday, August 18, 2013 1:38:42 PM(UTC)
frastarc

Ja imam na D5100 zamjenski grip, platio sam ga novog 500kn i sasvim dobro odrađuje posao... A za filtre, ako baš hoćeš, uzmeš si na eBayu za 10$ (ili manje) set kockastih filtera (sa svim veličinama navoja), ja sam tako uzeo, set (gradijaciski sivi, narandđasti, plavi i 3 ND filtera) - plastika su, al za tu cijenu i više nego dobri, a plus je što ih možeš koristiti na svim objektivima (jedino ne možeš onda sjenilo staviti)
Offline Josip Jurinić  
#9 Posted : Sunday, August 18, 2013 2:38:10 PM(UTC)
Josip.Zd

Dosta su mi govorili da i filteri dobri kao i zaštita kod pada i da prašina vlaga grebanje ne uđe u objektiv. Franjo vidio sam na tvom profilu da ti uskoro dolazi ako se ne varam sigma 50mm f1.4 pa me zanima jeli bolja od nikonovih objektiva sigma ili ? Za par tjedana idem u Španjolsku i uštedit će se neka lova pa sam mislio tamo uzet 50 mm objektiv nikonov , a vidio sam da ti uzeo sigmu . Što mi savjetuješ da uzmem za korištenje za gradske motive , arhitekturu i koji portret? Hvala ti
Offline Franjo Starčević  
#10 Posted : Sunday, August 18, 2013 4:31:02 PM(UTC)
frastarc

Ja na (skoro)svim objektivima imam obični UV filter, najviše zbog zaštite stakla na objektivima. A što se tiče Sigme, dosta mi je ljudi reklo da je bolja od Nikona, jednu sam probao i zbilja je super objektiv, ovo konkretno govorim za f1.4, vjerujem da će ti za početak 50mm 1.8 biti sasvim dovoljan (i dosta je jeftiniji od 1.4)
A sad ovo što si ti nabrojio, možda širokokutni zoom objektiv (arhitektura i ostalo), a za portrete je u principu najbolji tele objektiv (iako s npr 50mm 1.8 ćeš biti, barem tako mislim, i više nego zadovoljan)
Offline Josip Jurinić  
#11 Posted : Sunday, August 18, 2013 5:12:12 PM(UTC)
Josip.Zd

Je mozda imas link od seta kockastih na ebayu filtera ? A da uzmen onda rade 35 mm nego 50 ?
Offline Franjo Starčević  
#12 Posted : Sunday, August 18, 2013 5:43:46 PM(UTC)
frastarc

http://www.ebay.com/sch/...acat=78997&_from=R40

Pa 35mm 1.8 je odličan za dx aparate, sa crop faktorom od 5100 (ko je ja mislim 1,5 35 je ekvivalent cca 52mm), ja sam nedavno prodao svoj za, ja mislim 850kn, najbolje da sam sa sobom još razvažeš što bi ti bilo bolje
Offline Josip Jurinić  
#13 Posted : Sunday, August 18, 2013 5:51:36 PM(UTC)
Josip.Zd

Iimas koju sliku sa 35 ovdje na fotosofiji. Da najbolje bi bilo da sam odvagnem al pomoglo bi mi da isprobam i jedan i drugi al nemog jer od mojih frendova poznanika koje znam svi su canon a u fototehu nedaju bas isprobavanje. Ako bude prilike i novaca nabavit oba dva.
Offline Franjo Starčević  
#14 Posted : Sunday, August 18, 2013 6:18:21 PM(UTC)
frastarc

Nemam, nisam već duže koristio 35icu, tj od kada sam prešao na FF, zato sam ju i prodao. Mislim da ti ne trebaju oba 35 i 50, jer su u suštini jako slični objektivi...
Offline Josip Jurinić  
#15 Posted : Sunday, August 18, 2013 9:48:08 PM(UTC)
Josip.Zd

Stetaa. ,isli uzet cu za pocetak kasnije cini mi se 50 mm pa mozda predem na 35 mm i mozda kasnije tele. Jeli mozda imas iskustva sa nosenjem opreme u avion jer idem na put a sjecam se da prije deset god kad sam bio u izraelu dok je torba bila na traki za rengen unutra je bio foto i kasnije uopce nije radio. Kako je to s DSLRom ?
Offline Franjo Starčević  
#16 Posted : Monday, August 19, 2013 11:30:19 AM(UTC)
frastarc

tu ti stvarno ne mogu pomoći, nisam nikad išao avionom :)
A što se tiče 35ice, računaj da ti je ona u principu samo za DX aparate, mislim, može se iskoristiti i na FX, al nije to to
Offline Josip Jurinić  
#17 Posted : Tuesday, August 20, 2013 1:28:17 AM(UTC)
Josip.Zd

Je mi.mos malo objasnit DX i Fx nije mi tobjasbo koja je razlika. Vidim da si pokrenio fotografski klub u Gospici..Je mi.mos savjetocat kakvu literaturu koju korostote .
Offline Ivan Peček  
#18 Posted : Tuesday, August 20, 2013 12:26:05 PM(UTC)
1v@n

Filteri ti ne trebaju. Ako baš misliš da ti trebaju, imam punu kutiju svakakvih, samo reci :)
Svi jeftini filteri će ti degradirati fotku. Ako hoćeš kvalitetno, gledaj B+W, ali ćeš to i platiti. CPL (cirkularni polarizator) je jedino što ti se isplati uzeti. Onda možeš kontrolirati refleksije (na vodi, staklima...).
UV/zaštitni filteri ti su besmisleni za "čuvanje" aparata. Sjenilo će ti bolje zaštititi prednji element, a neće degradirati fotku. Ako si dovoljno smotan da ti fotić može pasti, onda ti UV filter neće pomoći, pa ni sjenilo ni sva sila tih dodataka :)
Ako je objektivu potrebno sjenilo, bit će u paketu. Ako sjenila nema u paketu, ili je nepotrebno, ili ugrađeno ili ga je netko izvadio iz paketa :)
Battery grip ti je nepotreban ako ne misliš ispucavati 500-1000 fotki u danu. Moj Sony je deklariran na 1050 i 3 dana fotkanja imam s time. Zaboravi kineske no name gripove. Ne želiš da ti u aparat od 3-4-5000 kn ide komad neprovjerene kineske elektronike. Moram li spomenuti da gubiš garanciju na aparat ako ga greška na gripu ubije?

Edited by user Tuesday, August 20, 2013 12:35:27 PM(UTC)  | Reason: Not specified

Users browsing this topic
Forum Jump  
You cannot post new topics in this forum.
You cannot reply to topics in this forum.
You cannot delete your posts in this forum.
You cannot edit your posts in this forum.
You cannot create polls in this forum.
You cannot vote in polls in this forum.

Fotosofia theme