Welcome Guest! To enable all features please Login. New Registrations are disabled.

Notification

Icon
Error

Options
Go to last post Go to first unread
Offline Ante Stojanović  
#1 Posted : Friday, December 25, 2009 11:41:02 AM(UTC)
teenagedirtbag

Rank: New member

Groups: Član Fotosofije

MoŽete li mi preporuciti neki dobar program za convertiranje iz RAW formata u JPEG format?
Thx

Wanna join the discussion?! Login to your Fotosofia Forum forum account. New Registrations are disabled.

Offline Filip Šepetanc  
#2 Posted : Friday, December 25, 2009 1:11:09 PM(UTC)
Filip Šepetanc

Rank: Advanced Member

Groups: Član Fotosofije, Fotosof, MobNajFoto

Was thanked: 1 time(s) in 1 post(s)
ako imaš nikon , koristi Capture NX
A od drugih mogu preporucit dxo.

Dxo ima velike prednosti ,prva ako skineš modul s za svoji objektiv i tjelo (ima za sve aparate i leče skoro) dxo autmatski izvršava izoštravanje i to inteligento zavisno o vrsti objektiva , blendi, fokalnoj dužini i pozciji pixela u kadru.
Tako će primjerice više izoštrit rubove kdara nego centar ...

druga ja imam 18-200mm nikkor koji na 18 mm radi katastrofalno veliku deformaciju slike , mislim da čak i taj objektiv nosioc tog negativnog rekorda u deformaciji.Kad fotkaš prozor npr na bjelom zidu rubovi prozora su ko banane.
Dxo upotpunosti automatski bez ni jednog klika mišem upotpunosti i savršeno ukloni sva izobličenja bez nekih vidljivih negativnih posljedecia na kavlitetu slike.
Treča velika prednost je izuzetno dobro uklanje šuma , koje douše nije ništa puno bolje nego kod NX i specijaliziranih drugih programa ali je bolje nego kod PS.
Četvrta prednost je izuzetno pametna automatska korekcija expozcije i kontrasta.efekt je ko neki lagani HDR s mrvicu jacim kontrastom i živim bojama ali bez spaljenog histograma.
Peta prednost je kod procesiranja puno fotka , npr došo si sa vjenčanja , imaš 600 fotka u RAWu , imaš i neki brži 4 jezgreni CPU u kompu i jedni 4 GB rama i neku prosječnu grafičku karticu , ubaciš sve fotke u DXO sitisneš proces i odeš nekam. Za par sati dxo će podestit boje , svjetlinu kontrast , dinamički raspon , uklonit šum , izoštrit , uklonit izobličenja , uklonit abregacije i sve spremit i DNG (raw , i dalje imate sve funkcije RAWa) i u jpeg velike i u jpeg male i tiff ako baš očeš.Pri tome je bito da će iskoristi sve jezgre svu memoriju i grafičku na 100% kako bi što prije završio.
Na tebi ja samo da napraviš selekciju i eventualno kropaš koju , makneš koji prištič s lica i slično....

Negativna strana dxo je što slika 100% povečanju izgleda malo pre procesirano i pre zrnato u uspredbi kad s capture NX obradim nikonov raw.To je verojatno zato što nx ima algoritme prilagođene baš za nikon.
Drugo negativno je to što npr kad vidim fotku na ekranu od aparata d300 , i kad vidim fotku u dxo ,ona u dxo je za +0.5 pre svjetla , dok je u nx točno ono ko s aparata.
No to se ja mislim da podesit da prikazuje točno ali mi se nije dalo zezat s tim.

Uprincipu ako fotkaš masivno puno fotka ili ako se baviš fotkanjem arhitekture i sličnog gdje savršeno uklanjanje izboličenja i dizorcije ključno nemašalterantive DXOu.
AKo pak fotkaš portrete malo fotka imaš nikon i želiš najbolje capture NX je za nijansu bolji.

Za canon neznam ja mislim da je isto DXO.

Lightroom me razočarao isto je ko PS samo malo drugačije posloženo i ni blizu dxo po rezultatima.

Probao sam i Capture one 5 i to je isto ko i Lightroom , samo još malo ljepše zapakirano , nova revolucinarna funckija koja je navodno trebala automatski pokazivati gdje je fotka oštra za provjrevanje fokusa i dobluravanje pozadine ne radi.
Jednostavno fula i ne pokazuje dobro.

Ja osobno koristim NX.

Pozdrav.

Offline Ante Stojanović  
#3 Posted : Saturday, December 26, 2009 3:18:35 PM(UTC)
teenagedirtbag

Rank: New member

Groups: Član Fotosofije

E to je odgovor. Hvala puno.:)
Offline Dražen Samardžić  
#4 Posted : Saturday, December 26, 2009 11:03:07 PM(UTC)
poole

Rank: Member

Groups: Član Fotosofije, MobNajFoto

Capture Nx je odlican ako koristis Nikon opremu, ja ipak volim malo vise mogucnosti za "dotjerivanje" i modifikaciju fotografija pa koristim Lightroom uz koji ti Photoshop treba za jako malo stvari osim ako bas ne radis zahtjevne montaze i obrade.
Offline Marko Šolić  
#5 Posted : Sunday, December 27, 2009 1:45:22 PM(UTC)
sholky2

Groups: Član Fotosofije, Fotosof

Was thanked: 3 time(s) in 3 post(s)
Nakon ovog posta sam isporbao dxo, na prvu bas i nisam impresioniran, djeluje mi malo nedoradeno, sucelje je zbunjujuce, ne znam...

A inace se vtim izmedu Capture Onea i Lightrooma, prvi mi daje bolje rezultate, drugi je ugodniji za rad
Offline Filip Šepetanc  
#6 Posted : Sunday, December 27, 2009 1:59:10 PM(UTC)
Filip Šepetanc

Ubaci foktu koja je fotkana s nekim šircem kaj ima puno izobličenja. Dxo će jedini sam ispravit sva izobličenja.

Razlog potpune automatizacije proces izoštravanja , micanja izobličenja , klanjanja abregacija,micanja šuma i vinjetiranja je u tome što
DXOlabaratori testira sve objektive s svakim tjelom pri svim fokalnim dužinama i svi otvorima blenda i podatke unosi u module koje ti skineš.

Lightroom i capture one i ps i NX rabe uvjek rabe univezanle algoritme i formule i kao takvi nemaju prevelike šanse pogotovo u testu automtaskog procesiranja.

Malo je zbunjujuče na prvi tren , ali kad bolje pogledaš posve je lagano i logično posloženo.
A što se tiče nedorađenosti to defintivno ne stoji , može se jedno reči da nije tolko šimnkerski ko lightroom i capture one dizajniran.Ionako su bitni samo rezultati a ne sučelje.
Offline Dražen Samardžić  
#7 Posted : Sunday, December 27, 2009 2:00:18 PM(UTC)
poole

Rank: Member

Groups: Član Fotosofije, MobNajFoto

[Q]Nakon ovog posta sam isporbao dxo, na prvu bas i nisam impresioniran, djeluje mi malo nedoradeno, sucelje je zbunjujuce, ne znam...

A inace se vtim izmedu Capture Onea i Lightrooma, prvi mi daje bolje rezultate, drugi je ugodniji za rad[/Q]

Slazem se u potpunosti, Lightroom ima daleko najbolje sucelje i najintuitivniji mi je za rad. Valjda je i stvar navike ;)
Offline Filip Šepetanc  
#8 Posted : Sunday, December 27, 2009 2:32:13 PM(UTC)
Filip Šepetanc

Dakako , ako več godinama koristis nešto i dobro ti je onda nema šanse da ćeš priječi na nešto drugo a nema i potrebe.:)
Users browsing this topic
Forum Jump  
You cannot post new topics in this forum.
You cannot reply to topics in this forum.
You cannot delete your posts in this forum.
You cannot edit your posts in this forum.
You cannot create polls in this forum.
You cannot vote in polls in this forum.

Fotosofia theme