Welcome Guest! To enable all features please Login. New Registrations are disabled.

Notification

Icon
Error

Options
Go to last post Go to first unread
Offline Mate Žaja  
#1 Posted : Wednesday, March 18, 2009 2:02:23 PM(UTC)
photo_freak

Rank: Member

Groups: Član Fotosofije

Namjeravam kupiti svoj prvi DSLR fotoaparat, pa ni sam neznam što da uzmem. Želim kupiti neki model Canon-a, vas bi molio da mi preporučite neki fotić koji nije puno skup jer imam 16 god. i ne zarađujem a isto tako dovoljno dobar za moje potrebe amaterskog fotografiranja.

Hvala puno.

Wanna join the discussion?! Login to your Fotosofia Forum forum account. New Registrations are disabled.

Offline Zvonimir Kosinjski  
#2 Posted : Friday, March 27, 2009 3:10:09 PM(UTC)
ZvonimirK

Groups: Član Fotosofije, Fotosof

Pa sad, nisam Canonaš, ali ako je već za amatersku uporabu i ne misliš (ili ne možeš) izdvojiti malo više love, prolistaj si oglasnike, koliko vidim imaš vrlo dobrih primjeraka ESO 350D (+ objektiv, obično kit 18-55) za relativno male novce.

Ako ti Canon nije uvjet, svakako bih preporučio Nikon D60 ili već nešto u toj klasi.

Offline Nikica Jeftic  
#3 Posted : Friday, March 27, 2009 5:09:33 PM(UTC)
nixpix

Rank: Advanced Member

Groups: Član Fotosofije, Fotokomentator, MobNajFoto, TaggingAdmin

Was thanked: 21 time(s) in 17 post(s)
Canon i Nikon koje predlaze Zvonimir su sigurno dobri aparati pogotovo ako kanis u buducnosti "nadogradjivati" kolekciju leca. Inace Olympus radi izvrsne kamere, vrlo povoljnih cijena i sa vjerovatno najboljim "kit" lecama na trzistu. Ogranicenje Olympusa je njegov senzor koji ti ne ostavlja puno mogucnosti za buducu nadogradnju.
Na kraju imaj na umu da vecina fotografa slika daleko ispod mogucnosti kamere koju posjeduje tako da ti je puno manje vazno sto ces kupiti a puno vise koliko ces se seriozno posvetiti praksi i teoriji.
Offline Korisnik 506  
#4 Posted : Friday, March 27, 2009 6:20:28 PM(UTC)
Filip Šepetanc

Groups: Član Fotosofije, Fotosof, MobNajFoto

Was thanked: 1 time(s) in 1 post(s)
slažem se nikicom.
Puno fotoamatera fotka ispod mogučnosti aparata...
U principu s bilo kojim SLR možeš raditi čuda.

Nikon ili olimpsu ili canon , manje važno.......
Imaš dvije osnove varijante pri izboru tjela ,
prva je uzimaš tjelo za sadašnjost , 1-3 godine
druga je uzimaš tjelo za dugi niz godina, kao postoajnu investiciju koja če te pratit sljdecih 10 ili više godina

Kvalitetni SLR aparati iz semi-pro klase znaci oni kaj novi dođu
5000-13000 kn samo tjelo , njih u principu nečeš morati mjenjati
dosta dugo.... dosta fotografa rabe stare modele aparata jer su se navikli na njih a novi donose premalo novosti u odnosu na novac.....

Ako ti se pruži prilika da uzmeš neki od semi-pro aparata,uzmi ga (neki popusti veliki , poznanik prodaje rabljeni)
Dok jefinijih modeli znaci tipa sony alfa200 , canon 1000D , nikon D60 ,E-420 i slični ....
Oni će ti biti dovoljni nekolko godina kasnije češ ih možda prerasti.....Ako nisi u sitaciji da kupis skuplje biti će i oni dobri.....

Sve zavisi od novaca koji možeš izdvojiti....
Neka zlatna sredina ti je nikon D90... dosta zanimljiv model umjeren cjene.....

teže ti je odlučiti se za prvi obejktiv.

imas nekoliko opcija,
prva opcija:
večina počinje s 18-55mm objktivima, koji su jeftini ali i nekvaliteteni i ograničavajuči u puno pogleda...Ali opet određeno vrijeme će zadovoljit tvoje potrebe

druga opcija ti je 50mm F1.8 fiksi , koji će ti poslužiti odlično za fotkanja po kući i portrete i dosta je kvalitetan , a prilično jeftin.Ali nema široki kut i telefoto....te vrlo brzo moraš investirati u nove objktive.

treča opcija su ti je all-in-one 18-200mm objktivi.
oni su ti zgodni jer kad ga jednom kupis dosta dugo si miran...
novi objektiv čes trebati tek kasnije kad vec s obije noge zakoracis u svijet fotografije.Njihova kavliteta je samo malo bolja od onih 18-55mm , uz to su još dosta skupi...
Povlače sasobom i dodatne troškove skupljih filtera....

četvrat opcija su ti dva objktiva 18-55 i 55-135mm npr
i slične kombinacije .... uglavnom tako dobiješ u principu bolju kvalitete fotka nego treča opcija ali moraš stalno mjenjati objektive što u samom startu , dok nemaš iskustva može biti gnjavaža....

Ja sam se odlučio za treču opciju.
Iako ne kažem da je ona najbolja.....
Offline Petar Kurschner  
#5 Posted : Friday, March 27, 2009 6:25:10 PM(UTC)
Skydiver

Je, shjor prije mene ima pravo .. Uzmi si Olympusov E330, par kolega (strani ratni fotografi) koji se profesionalno bave fotografijom imaju doticni fotić, fora je u tome sto mozes i leće od Leice koristiti .. znam, mlad si i nemas toliko para, al you never know .. Ono sto sam vidio do sad, fotke su genijalne .. Ipak, od svega navedenog ti preporucam da si kupis Sony DSC R1, najludji fotoaparat na svitu i naj tishi, my secret weapon .. ;) Profesionalno ga koristim ka rezervu koju svakotoliko uzimam ka glavni aparat (uglavnom za studio) .. Aparat je tih do bola, ima najbolji moguci objektiv (24mm - 105mm, Zeiss, ok blendu), a radi prejebe.o .. Sori na rjecniku, al štadardim kad je tako .. Inace koristim od DSLRa Nikon D700, aparat kosthta pun k., jedino sto se meni svidja na njemu je to da je reliable, da mi nece shtekat onda kad ga trebam, NISTA VISE .. Nikkorovi objektivi nisu losi al recimo nisu ni blizu doticnom Zeissovom od Sony DSC R1. Ljudi u Hrvatskoj uglavnom ne kupuju Sony DSC R1 zato jer kosta MALO (?!), neces vjerovat, al nazalost je tako .. Zato nemoj uletit u šprehu, nego uzmi ono sto vrijedi a ne kosta puno .. Canon je ok, svakotoliko ga dobivam od novinske agencije za koju radim (AP), al isto toliko se i kvari. Nikon izbaci jako malo novih modela van (Canon puno vise) i time imaju definitivno bolju kvalitetu. Canon ima bolju reklamu a Nikonu to ne treba .. Ne govorim da je Canon loš, naprotiv, super aparat, al kad recimo ka ja ga koristim od agencije i kad mi crkne ga jednostavno vratim, to je druga prica neg kad platis par tisuća Eura za nesto sto je TVOJE .. u tom slucaju ti nece bit pretjerano drago da ga moras tu i tamo slat na servis il slicno .. 'Bemtimiša sam se raspisao .. ;) Uh .. Da skratim priču .. uzmi si il doticni Sony il Nikon .. SRETNO ! ;)
Offline Zvonimir Kosinjski  
#6 Posted : Friday, March 27, 2009 7:24:06 PM(UTC)
ZvonimirK

Odlično....
evo dobio si dosta vrlo dobrih, pa čak i odličnih savjeta, mislim da smo ti već barem donekle pomogli.

Ono na što bih te već sada u startu upozorio, to je da kod DSLR-a računaj na ne tako male izdatke za kvelitetne objektive. Ovo što je napisano da Olympus ima dobre kit objektive, to je istina, ostali tako-tako. No ima još jedna stvar kod Olympusa...upravo zbog 4/3 čipa, njihova optika ima predobru rezoluciju i to joj diže cijenu. Uostalom rezultati sa nekim Super DeLux TurboInreColler digitalcem neće biti dobri ako je optika koma! No odlična optika može iz osrednjeg digitalca izvući čuda. Naravno da treba ubosti neko OK tijelo, ali moj ti je savjet nakon toga više ulaži u dobra stakla.
Offline Korisnik 506  
#7 Posted : Friday, March 27, 2009 8:43:08 PM(UTC)
Filip Šepetanc

ti misa ovaj Sony Cyber-shot DSC-R1 je mrcina......
mislim da daje prilično toga za tu lovu.........
Treba razmotrit.....
Ako ti je buđet strogo limitiran R1 nije lose.....
ali to SLR nije......
Kod takvih aparata uvjek negdje štede.....
Objektiv na R1 odličan, senzor solidno, cjena povoljna....
kupujem.
neznam bas ......

obrati pozornost na ovaj podatak "9 sec write to CF" za raw
3 fotke u seriji možeš okinut samo......
nebi vjerovao kolko je 9 sek puno kad imas dobar kadar.
Kod SLR ipak to traje reda veličine 1 sek a možeš u seriji ispaliti bar 30 ak fotki .......
Npr slow motion fotke vode koja se razljeva i pticu u letu teško češ ufotkati s R1.......
nema izmjenjive objektive....

Nikon D90 s 18-200mm VR objektivom si pogledaj ako si u stanju kupiti....... cca 9 000 kn.
Offline Mate Žaja  
#8 Posted : Sunday, March 29, 2009 5:10:24 PM(UTC)
photo_freak

nemate pojma koliko ste mi pomogli, stvarno vam hvala. Vremena za odlučit još imam, Nikona D60 ili Canona 1000D ću najvjerojatnije uzeti jer sam i novcem ograničen a to su solidni SLR-ovci za moje potrebe, bar za sada.

Što se tiče Sony DSC R1 fotića nije mi nešto posebno napet jer mi je želja uzeti SLR gdje ću i objektive moći mijenjat i gdje neću biti ograničen mogućnostima kao i sa sadašnim malo boljim digitalcem.

Iz nekog razloga Olympusa nevolim iako je to super fotoaparat, neznam, nikad mi nije bio drag. Definitivno Nikon ili Canon.

Što se tiče objektiva vjerojatno će mi prvi biti 18-55mm a kasnije ću se odlučiti i za neke ostale kombinacije.

Hvala vam još jednom.
Offline Mate Žaja  
#9 Posted : Tuesday, May 05, 2009 4:36:31 PM(UTC)
photo_freak

opet mi treba pomoć,pogleda sam neke polovne i jedog od njih ću kupiti kojeg???
-Nikon D60/D80 ili Canon 400D/450D?

molim vas napisite svoja iskustva ako imate kojeg, probali ste ga?...itd

HvAla
Offline Nikica Jeftic  
#10 Posted : Tuesday, May 05, 2009 7:02:04 PM(UTC)
nixpix

Groups: Član Fotosofije, Fotokomentator, MobNajFoto, TaggingAdmin

Was thanked: 21 time(s) in 17 post(s)
Mate, kao prvo preporucio bih ti da svakako kupis novije modele (D80 / 450D). Ako vec posjedujes neke stare Nikon ili Canon lece onda nek ti to isto bude jedan od vaznih faktora za odluku. Sto se izbora tice obadva aparata su odlicna (imao sam ih oba na raspolaganju nekoliko sati za test) i odluku trebas donijeti na temelju onoga sto je tebi vaznije. 450D ima nesto veci ekran, "Live View Feature", nesto je brzi i ako se dobro sjecam ima 2 m-pixla vise. Mislim da je 450D dolazio sa kit lecom koja je imala stabilizaciju slike. D80 je vjerovatno solidnije napravljen, ima bolji sistem izostravanja i vjerovatno ergonomski bolje rijesen ali to je vrlo subjektivno. U svakom slucaju oba aparata su izvrsna i nemozes pogrijesiti u izboru.
PS Ako postoji znatna razlika u cijeni onda kupi jeftiniji i ulozi novce u bolju lecu!
Offline Mate Žaja  
#11 Posted : Wednesday, May 06, 2009 10:12:39 PM(UTC)
photo_freak

da i mislio sam se izmedu ta dva modela, tocnije zanima me 450d i njega cu kupiti,ali me zanimalo misljene ostalih koji su u tome iskusniji.
ne nemam nikakvih leca jer ovo mi je prvi slr uopce. slazem se da bi trebao uzeti jeftiniji jer u lece se isplati potrositi koja kuna vise
Offline Goran Hrubi  
#12 Posted : Tuesday, May 12, 2009 11:58:48 PM(UTC)
Goran Hrubi

Rank: New member

Was thanked: 2 time(s) in 2 post(s)
Koliko love imas na raspolaganju?
Offline Mate Žaja  
#13 Posted : Wednesday, May 20, 2009 1:09:30 AM(UTC)
photo_freak

posto ne namjeravam u iduca 2 3 mjeseca kupit fotic, zasad imam malo vise o 3000 kn a zaradit cu preko ljeta jos tako da za fotic racunam izdvojit oko 4500 ako treba i vise
Offline Korisnik 506  
#14 Posted : Wednesday, May 20, 2009 1:19:48 AM(UTC)
Filip Šepetanc

pričekaj i vidi kakvi su ovi onovi sony 380 i slični , oni su sad najnoviji u toj klasi.
Offline Vinko Jovanovac  
#15 Posted : Monday, May 25, 2009 4:56:16 AM(UTC)
Inguan

Ja sam za novu godinu bio na tvome mjestu, trebao sam fotić DSLR jer sam pokazivahu talent s običnim i ljudi na jednom stranom situ su mi preporučili Nikon d40x i evo svibanj je ja si skupljam lovu za lecu 200mm jer ova 18-55mm sam već našao u dilemi dibi veći i bolji zoom jer me Macro zanima ....
Tako da bi ti preporučio za d40x jer je lagan za korištenje, a i dobiješ lecu uz njega, naučio sam jako brzo uz njega i još uvijek služi svrsi i samo mislim mu leće mijenjati jer ima sve sto meni treba...
A od dodatne opreme sam uzeto stativ(stalak za fotić, to svakome vrlo brzo za treba)
Nadam se da sam pomogao...
Users browsing this topic
Forum Jump  
You cannot post new topics in this forum.
You cannot reply to topics in this forum.
You cannot delete your posts in this forum.
You cannot edit your posts in this forum.
You cannot create polls in this forum.
You cannot vote in polls in this forum.

Fotosofia theme